postheadericon Dlaczego warto biegać?

Dla zawodowego biegacza odpowiedź na pytanie, dlaczego warto biegać jest oczywista. Dla osoby, która sportu tego nigdy nie próbowała, już nie. Przeciętny człowiek kojarzy jogging ze zmęczeniem, lepkim potem, spieczonym słońcem ciałem i brudną od kurzu twarzą. Jest jednak wiele argumentów przemawiających za tezą, że bieganie jest dobre i korzystnie wpływa na naszą kondycję fizyczną i psychiczną.

Co daje bieganie?

1. Jogging jest sportem tanim i łatwym, który nie wymaga od nas zakupu specjalistycznego sprzętu ani wielu godzin kursów czy szkoleń. Jest dostępny dla każdego, kto chce biegać. Wystarczy założyć odpowiednie obuwie i odzież, wyjść na zewnątrz i…w drogę.Oczywiście dobrze jest znać w praktyce odpowiedzi na pytania: jak zacząć biegać i jak przygotować się do biegania. Najlepiej wziąć tutaj sobie do serca rady dla początkujących biegaczy, jakie dają osoby związane od lat z tym sportem.

2. Bieganie pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Jest wskazane w przypadku osób cierpiących na nadciśnienie czy chorujących na cukrzycę. Za uprawianiem joggingu przemawiają twarde argumenty.

  • Na pytanie, czy bieganie odchudza trudno dać jednoznaczną odpowiedź. Na pewno wpływa na pracę mięśni organizmu, pomaga w spalaniu tłuszczu i reguluje gospodarkę hormonalną. Skuteczne i efektowne pozbycie się zbędnych kilogramów wymaga włączenia do swojego życia również odpowiedniej diety.
  • Korzyści z biegania to jednak nie tylko szczupła i wymodelowana sylwetka. Tego, co daje nam bieganie często nie można zobaczyć gołym okiem. Jogging skutecznie usprawnia pracę serca i innych narządów wewnętrznych a także mięśni, poprawia ukrwienie organizmu i pomaga w zachowaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu.
  • Regularne bieganie zapobiega chorobom psychicznym, poprawia kondycję naszego umysłu. Osoby uprawiające jogging rzadziej przeżywają stres i wyczerpanie psychiczne.

3. Powody, dla których warto biegać mogą być prozaiczne: może biega twoja dziewczyna czy chłopak, może uprawia jogging ktoś, kto bardzo ci się podoba a może chcesz się po prostu zmęczyć i rozładować agresję.

4. Jeśli przytoczone argumenty cię nie przekonują i nadal zastanawiasz się, dlaczego warto biegać, włóż wygodne obuwie i sam spróbuj. Być może właśnie tego potrzebujesz.